Pracownik korporacji to postać wręcz legendarna. Mężczyzna w dobrze skrojonym garniturze, wyposażony w aktówkę, z telefonem w jednej ręce i kubkiem kawy na wynos w drugiej. I kobieta – elegancka, na nogach szpilki, biznesowy outfit. Co dzień jako ostatnia opuszcza biurowiec, by następnego dnia o świcie  zjawić się w pracy. Ponownie z nienaganną fryzurą, estetycznym, lekkim makijażem i uśmiechem na ustach.

Pozornie szczęśliwi, goniąc za karierą, poświęcają się bez reszty pracy, a przecież są jedynie maleńkimi, anonimowymi trybikami w wielkiej, korporacyjnej machinie. Czy jednak rzeczywistość maluje się w tak ponurych barwach? Praca w dużych, zhierarchizowanych przedsiębiorstwach ma swoje blaski i cienie.”

Jeżeli powyższa historia jest Ci bliska i zastanawiasz się nad wyrwaniem z “wyścigu szczurów” to zapisz się na nasze bezpłatne szkolenie przez internet. Lub przeczytaj dalej o blaskach i cieniach pracy w korporacji. 🙂

W dzisiejszych, niepewnych czasach praca na etacie, a tym bardziej w dużej firmie na wiele zalet. Między innymi daje ogromne poczucie bezpieczeństwa i stabilności, twoja ścieżka kariery jest jasno określona, częściej oferują opcje pracy zdalnej i elastyczne harmonogram oraz wiesz dokładnie co musisz zrobić, żeby zarabiać więcej. Poprzez różne szkolenia i konferencje organizowane przez firmę masz też możliwość na rozwój i podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych.

Podczas gdy każda firma może znaleźć się po złej stronie gospodarki, duże firmy wydają się być stabilne. Szanse są całkiem spore, że twoja pozycja nie zniknie nagle pewnego ranka. I nawet jeśli tak by się stało, to otrzymasz odpowiedni pakiet odpraw.

Oczywiście wszystko ma też swoje minusy. Być może w swojej pracy spotkałeś się z sytuacją, w której podzieliłeś się kreatywnym pomysłem, ale nie został on odebrany zbyt dobrze lub całkowicie go zignorowano.

Przez pewien czas „myślenie nieszablonowe” było dużym trendem w biznesie. Zachęcał do oryginalnego i swobodnego myślenia, aby pomóc pracownikom i liderom w opracowywaniu nowych rozwiązań problemów, zamiast robić rzeczy „jak zawsze”. Prawda jest jednak taka, że wiele dużych firm nie lubi myśleć nieszablonowo. Korporacje są zwykle mniej otwarte na zmiany.

Jedną z zalet pracy w dużej firmie jest możliwość awansu, ale to nie znaczy, że przyjdzie łatwo. Ciężka praca może okazać się niewystarczająca, aby pomóc Ci osiągnąć postęp. Sukces w dużej firmie ma określoną definicję, jeśli twoje osiągnięcie nie znajduje się na „liście”, to się nie liczy.

Wystarczy jednak o korporacji i pracy na etat. Poniżej obejrzysz nagranie o koncepcji “Kwadrantu Przeływu Pieniądza”. Dowiesz się z niego jak to jest, że osoby pracujące jako pracownik lub samozatrudniony płacą największe podatki, a bogaci stają się bogatsi.

Jeżeli obejrzałeś wideo i chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat budowania biznesu i inwestowania to zapisz się na nasz darmowy webinar. Kliknij tutaj, by poznać więcej szczegółów.

Dla osób, które wolą czytać tekst zamiat oglądać materiał wideo spisaliśmy najważniejsze zalety i wady każdego elementu kwadrantu. Dobra wiadomośc jest taka, że niezależnie od tego, w którym jestes obecnie miejscu możesz zacząć pracować nad przejściem z lewej strony kwadrantu do prawej strony, już teraz. 🙂

PRACA ETATOWA

ZALETY

stała comiesięczna pensja

określone godziny pracy – po wyjściu z firmy w której pracujesz z reguły nic cię nie interesuje i masz czas dla siebie

znasz dokładnie zakres swoich obowiązków

ubezpieczenie ze strony pracodawcy

„poczucie bezpieczeństwa”

WADY

wypowiedzenie umowy przez pracodawcę

opóźnienie otrzymana wynagrodzenia, gdy firma w której pracujesz zaczyna mieć problemy finansowe

rutyna- codziennie wykonywanie jednego tego samego zestawu obowiązków

ograniczona możliwość na zwiększenie wynagrodzenia

SAMOZATRUDNIENIE

ZALETY

sam dysponujesz swoim czasem i ustalasz godziny pracy

sam ustalasz jakie chcesz otrzymać wynagrodzenie za swoje usługi/produkty

nikt ci nie mówi co masz robić

nikt cię nie zwolni

WADY

w momencie gdy wyjedziesz np. na urlop to Twoja firma i Ty nie zarabiasz

niejednokrotnie musisz być kilkoma osobami na raz; księgowym, dostawcą, handlowcem, zaopatrzeniowcem,

Twoje zarobki są zależne od ilości czasu jakim dysponujesz i ilości klientów jakich zdołasz pozyskać

nie masz czegoś takiego, że po wyjściu z biura zapominasz o obowiązkach i możesz zająć się czymś innym. Często pracujesz nawet po 18-20 godzin

WŁAŚCICIEL BIZNESU

ZALETY

masz dużo czasu dla siebie, który możesz spędzić z rodziną i na swoje zainteresowania

stać cię na wakacje kilka razy w roku

zarobki na poziomie co najmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.

WADY

ryzyko związane z utratą płynności finansowej gdy nagle kliencie przestaną być wypłacalni

duże zobowiązania związane z prowadzeniem biznesu (kredyty, leasingi, wypłaty dla pracowników)

należy mieć dużą odporność psychiczną i być przygotowanym na wiele nieoczekiwanych sytuacji które mogą się wydarzyć (regulacje prawne, wypadek pracownika podczas pracy, organizowane finansowania na wypadek spowolnienia gospodarczego)

INWESTOR

ZALETY

nawet gdy śpisz, to twoje pieniądze generują zyski

możesz być w dowolnym miejscu na świecie i stale zarabiać pieniądze

dobrze przemyślane inwestycje potrafią generować bardzo duże zyski

nie masz żadnych obowiązków

zdywesyfikowany portfel inwestycyjny pozwala czerpać zyski z kilku różnych źródeł

WADY

ryzyko utraty części lub całości kapitału gdy ulokuje się pieniądze w niezweryfikowanych i niepewnych inwestycjach

nadmiar wolnego czasu też może być minusem bo niektórzy nie będą wiedzieć jak go produktywnie wykorzystać 🙂

Na najbliższym webinarze opowiemy jak sami przeszliśmy z kwadrantów etatu i samozatrudnienia do kwadrantu inwestora dzięki czemu dzisiaj nie musimy wymieniać czasu na pieniądze. Jak chcesz dowiedzieć się jak tego dokonaliśmy to wpadnij i posłuchaj. Kliknij tutaj, by przeczytać o temacie spotkania.